Daniela píše : Jak si vybrat doprovod k porodu?

Home :: Aktuality :: Daniela píše : Jak si vybrat doprovod k porodu?

Vhodný doprovod k porodu.

Rozhodla jsem se, po své zkušenosti s porodem, že začnu psát na téma jak dobře vybrat porodní asistentku.

Co vnímám jako důležité, je popsat i rozdíl mezi DULOU a PA.

DULA je žena, která má určité holistické vzdělání, zejména v souvislostech s psychologií porodu. Ano, ví určitě i mnoho o fyziologii porodu, ale pro mě nemá dostatečné vzdělání být samostatným doprovodem k porodu. Zejména domácímu. Myslím, že pokud je DULA nastavena spolupracovat s nemocničním personálem a ne BOJOVAT, pokud ji jde opravdu o Vás, pak je to skvělá volba. Měla by Vám dodat podporu a jistotu v nemocničním prostředí, uklidnit Vás a pomoci popřípadě i Vašemu partnerovi, nebo jinému dalšímu doprovodu projít porodním procesem. Opravdu důležité je zde slovo bojovat. Vnímám , že mnoho doprovodů je nastaveno bojovat například s lékaři nebo vlastním egem, dokázat si, že zvládnou pro někoho zajistit porod, jaký  oni myslí, že je správně…. Ale u porodu je potřeba nebojovat s nikým a ničím. U porodu je potřeba podporovat, ujišťovat, uklidňovat, povzbuzovat, střežit, naslouchat a spolupracovat. Jakýkoliv boj se pak odrazí v porodním procesu rodičky. Nelze paušalizovat, že vždy jen negativně, ale ve většině případů negativně.

 Špatná volba je to pro mě v případě, když si je rodička jistá tím, že chce rodit v nemocnici nebo doma a DULA nebo PA jí její volbu rozmlouvají, podrývají a znejišťují ji jejím výběrem prostoru. Je však naprosto v pořádku ptát se rodičky a ujistit se, že daná nemocnice nebo vybrané prostředí ji zajistí bezpečí a její požadavky a očekávání. Nebo ji pomohou ujistit se, že její volba je opravdu JEJÍM přáním…ne přáním partnera, rodičů…nebo zvolena ze strachu, nebo rozumu. Klíčové slovo je zde, že CÍTÍ, že to je to ONO co CHCE a co jí dá pocit BEZPEČÍ.

Pokud však ví z rozhovorů s rodičkou, že jiné nemocnice nebo možnosti jí mohou vyhovovat lépe, je pro mne na místě a v pořádku, že jí jinou nemocnici nebo zařízení doporučí.

K domácímu porodu bych si pak zvolila DULU pouze v kombinaci s PA. Jen titul PA však také není zárukou kvalitního a sladěného průběhu porodu. Pro pochopení - určitě znáte mnoho vyučených kuchařů a přesto ne každý Vám uvaří svíčkovou, na které si pochutnáte.  A stejně tak je to s výběrem doprovodu k porodu. PA má však výhodu více znalostí fyziologie porodu, komplikací a také podmínek práce zdravotníků. Má větší zkušenosti s komunikací se zdravotníky a s nemocničním prostorem. To pro Vás může být výhodou a to nejlépe pokud se zajímá i o holistickou stránku porodu a to zejména symboliku a psychologii procesu.

V nemocnici je totiž z mého pohledu důležité respektovat nastavení lékařů, pochopit proč a jak jednají a pak se snažit všechny potřeby lékařů a rodičky sladit. Protože pokud se rozhodnu rodit v nemocnici, nemohu tam jít přece v nastavení, že nesouzním se způsobem jak lékaři pracují a nebo že nerespektuji potřeby zařízení. Tím ale netvrdím, že se mám přizpůsobovat jen jejich potřebám. Každá nemocnice ale komunikuje svá pravidla velmi jasně a pokud na ně přistoupím, proč je pak chci měnit? Mohu si dnes vybrat mnoho variant…každá nemocnice , každý lékař, každá PA sděluje svůj přístup…pokud mi nesedí, doporučuji hledat do té doby, než najdu co mi vyhovuje.

 

Nemluvit ale ptát se:

Všechny mnou popsané věci jsou mnoha rodičkám, které k nám přicházejí pro rady, celkem jasné. Co ale nutně po mé zkušenosti potřebuji sdílet a co jsem před vlastním porodem netušila, je toto. Zcela zásadní vliv na výběr může mít to, jakým způsobem komunikujeme o porodu. Pokud to mám popsat zcela jednoduše – NEMLUVTE, JEN SE PTEJTE A NA NIC NEODPOVÍDEJTE.

Zní to zvláštně ale….

Ještě než jsem byla těhotná, měla jsem tu čest doprovázet několik žen k porodu….nebylo jich rozhodně mnoho, ale všechny porody byly krásné. Ať už v nemocnici nebo v domácím prostředí.

Všechny ženy mi po porodu děkovaly, že jim moc pomohlo, jakým způsobem jsem je podporovala, věřila v ně a střežila prostor. V té době mi to přišlo jako naprosto automatické v tomto procesu.

Snila jsem o svém porodu, studovala, připravovala se….Díky své operaci pánevního dna jsem absolvovala několik potratů a jeden z nich byl v podstatě 9ti hodinovým porodním procesem.

Partner vedle mě seděl tiše, držel mne za ruku, nechal mě nadávat, brečet, křičet a pořád jen opakoval, že to zvládnu, že jsem silná a vše bude v pořádku.

Věděla jsem po téhle zkušenosti, že zvládnu i porod přesto, že jedna část lékařů mne odrazovala a druhá podporovala. Protože žiji i na území Norska, kde jsou domácí porody běžné, zvolila jsem si za podpory lékaře a PA domácí porod. Zajistila termín v nemocnici a společně s PA domluvila podmínky, za jakých můžeme rodit doma a kdy zahájit přesun do nemocnice. Čekala jsem mnoho komplikací, ale jedna mě ani ve snu nenapadla.

9 měsíců jsem poctivě chodila na kontroly k lékaři a své vybrané PA. Všechny testy byly perfektní, těhotenství konečně proběhlo normálně až do 9 měsíce. Byla jsem v naprosté euforii, jak skvělou PA mám a na lepší jsem nemohla narazit. Vybrala jsem si ji na doporučení lékařky, ke které jsem chodila na akupunkturu na udržení plodu a další holistické techniky. Miluji totiž propojení západní a východní medicíny.

S PA jsme se na všem shodly a měla jsem pocit, že jsem našla své dvojče v pohledu k přístupu porodu….

Den porodu. A zde nastává má lekce, kterou sdílím, aby se nestala dalším ženám.

První vykřičník nastal, když přijela na první domácí vyšetření po odtoku plodové vody a zapomněla přípojku na vodu k porodnímu bazénku. Ano bylo mi to divné, ale věděla jsem, že je hodně času a že klidně může dovézt přípojku až přijede k porodu. Co pro mě ale bylo šokující, když jsem jí volala, že mám kontrakce každé 4-5min a ona se zeptala, zda má už přijet. Znejištění číslo dvě a zde jsem měla začít být ostražitá. Přijela skoro po 6ti hodinách a opět zapomněla přípojku na vodu k porodnímu bazénku. Zde jsem ztratila pocit bezpečí,  měla jsem vzít tašku a jet do nemocnice. Ano teď už to vím.

Tenhle příběh není o mém porodu a tak jen připojím, že se mnou vůbec nebyla v místnosti, chodila spát do spodního patra a zhruba jednou za 2 hoďky mě přišla zkontrolovat. Pak mi po vyšetření oznámila, že má malá spousty vlasů a že je zaseknutá a potřebuje, abych párkrát zatlačila a ona ji pomůže ,,vyklouznout´´ Tlačila jsem opravdu dlouho, malá nevyklouzla, jen jsem se unavila a po přejezdu do nemocnice,když se narodila…byla skoro holohlavá :o)

Nemocniční PA ji reportovala, protože po příjezdu do nemocnice se zjistilo, že jsem otevřená jen na 6cm a tlačení bylo opravdu základní pochybení a špatné vyhodnocení procesu, což se nedivím, když nebyla skoro přítomná a proces nesledovala.

Po porodu za mnou přijela domů a ptala se jak se cítím atd…řekla jsem ji nepokrytě jak se cítím a co si o její práci myslím….neschovávala sem svou zlost. Zlost na ní ani na sebe, koho jsem si vybrala.

Odpověděla mi, že mám pravdu, že to vidí stejně a že ji to moc mrzí.

 Pointa tohoto příběhu? V tu chvíli mi došlo, jak se mnou pracovala celou dobu…

Na všech schůzkách se mě vždy zeptala jak danou věc vidím a vnímám…já řekla svou představu, názor, ona ho odkývala, odsouhlasila, zopakovala….a já si pak myslela, jak spolu souzníme.

Takže ponaučení pro další porod? Já se budu ptát a oni budou odpovídat...budu se ptát jak v různých situacích postupuje? Jak co vnímá? Co kdy a proč dělá? Jak si představuje její roli u mého porodu? Co očekává ode mě? Jaké si pamatuje chyby u předešlých porodů a jak se z nich poučila? Co pro ní její práce znamená? Jak budeme postupovat když?…… a mnoho dalšího.

No a podle odpovědí si vyberu…Ale ze mě nedostanou už nic, dokud nebudu mít všechny odpovědi z jejich stran, protože pak musí mluvit za sebe, jak to opravdu mají a já budu mít lepší šance rozpoznat zda proces porodu vnímáme stejně…a pokud ne, půjdu o dům dál. A půjdu tak dlouho než najdu TU ONU.

Hodně dobrých otázek při výběru.

Dany

 

Bezplatné poradenství

Objednat se

Neradi Vás obtěžujeme, ale ano, i náš web používá soubory cookie. Nebojte se, není to virus. Procházením tohoto webu dáváte souhlas s jejich dalším používáním. Souhlasím