O nás

O Freya Centru

Freya Centrum je místo, kde se spojuje alternativní přístup a medicína založená na důkazech. Ve Freya Centru neškatulkujeme, neodsuzujeme, neříkáme, co máte dělat. Přinášíme Vám informace a možnosti tak, aby pro Vás byly srozumitelné a abyste si zvolili svou cestu na základě vlastních potřeb.
Provázíme ženy od jejich rozhodnutí otěhotnět, přes početí, těhotenství, porod a během mateřství. Naší filozofií je otevřenost, pravdivost a koučovací přístup. Naším největším přáním je, aby z našich kurzů a konzultací odcházely ženy sebejisté, vědomé, informované a připravené na svou novou cestu – Cestu ženy-matky.

Uvolnění
otevřenost
pravdivost
bezpečí

Jak to celé začalo?

 

Všechny tři jsme absolventkami studia porodní asistence na Západočeské univerzitě v Plzni. Po škole jsme se každá vydala svou cestou. Katka pracovala jako komunitní porodní asistentka, Martina na porodním sále malé okresní nemocnice a Simona sbírala zkušenosti s porody ve velké fakultní nemocnici.

Během praxe jsme si ujasnily, jakým směrem bychom se chtěly ubírat. Díky tomu se v roce 2021 zrodil nápad spojit síly, zkušenosti a touhu vytvořit ucelený systém péče porodní asistentky.

Nezáleží na tom, jaké cesty si zvolíme, ale na společném cíli, za kterým jdeme. V našem případě je cílem silná, informovaná, sebevědomá žena, která je schopna vědomě činit rozhodnutí, prožít své těhotenství, porod a mateřství tak, jak si sama přeje. A to za podpory porodní asistentky, která ji všemi úskalími bezpečně provede.

Náš tým

Bc. Simona Berková

Porodní asistentka, lektorka komplexní předporodní přípravy

Být porodní asistentkou není jen zaměstnání, ale zároveň poslání. A jako takovému se mu snažím věnovat s láskou a péčí, stejně jako svým klientkám.

Jsem porodní asistentkou s několikaletou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí, jak v prostředí velké kliniky, tak i v menší krajské nemocnici. Díky propojení těchto rozdílných zkušeností jsem se naučila najít si zlatou střední cestu a být podporou pro ženy, ať se svůj porod rozhodnou prožít kdekoli a jakkoli.

Třetím rokem se věnuji předporodní přípravě žen a to nejen z hlediska informovanosti, ale také psychické a vědomé přípravy na jeden z nejdůležitějších dní v životě a na novou životní roli. Dále se věnuji laktačnímu poradenství.

Mým cílem je dodat ženám informace, na jejichž základě budou moci činit informovaná rozhodnutí a najít to správné místo a osoby, které jim pomohou realizovat porod, jež bude zážitkem, na který budou do konce života vzpomínat s láskou.

Bc. Martina Ulčová

Porodní asistentka, lektorka předporodních kurzů, laktační poradkyně

Práce porodní asistentky pro mne osobně přesahuje to, co člověk běžně za práci považuje. Je mým životním naplněním, posláním. Jsem přesvědčená, že by každé ženě mělo být umožněno porodit s respektem, empatickým přístupem a ve společnosti lidí, na které se může spolehnout.

Po ukončení studia jsem začala pracovat na porodním sále v rakovnické porodnici, kde působím dodnes. Během těchto let jsem se dále vzdělávala a absolvovala několik výjimečných kurzů, jež formovaly směr, kterým se dnes vydávám. V soukromí se věnuji rodině, mám tři děti. 

 V rámci své práce na porodním sále jsem se individuálně věnovala rodičkám a jejím partnerům v oblasti předporodní přípravy, porodu, šestinedělí a laktačního poradenství. Ráda bych se speciálně zaměřila na přípravu žen na období po porodu, které je v naší společnosti upozaděno. Tuto skutečnost považuji za hodnou zlepšení v rámci celého systému poskytování péče ženě a jejímu dítěti. 

Přeji si, aby ženy mohly projít mateřstvím dostatečně informované a odnesly si z tohoto období pokud možno co nejvíce pozitivních zkušeností a zážitků. Porod je pro ženu jedním z životních milníků, proto se držím hesla: “Porod se má prožít a ne přežít.”

Bc. Kateřina Brodská

Porodní asistentka, laktační poradkyně, masérka, lektorka

Již při studiu porodní asistence na univerzitě jsem získala vizi, kam bych se chtěla ve své profesi směřovat. Většina mé studijní praxe probíhala v zahraničí na různých bavorských klinikách – Freyung, Tirschenreuth, Weiden či Zwiesel. Tady jsem se přesvědčila, jak důležitá je komplexní péče porodní asistentky o ženu.

Porodní asistentka se stává průvodkyní ženstvím, těhotenstvím, porodem i poradkyní v šestinedělí a při kojení. Navazuje osobní vztah nejen se ženou, ale i s rodinou a jejím nejbližším okolím. Taková komplexní péče mi dává smysl. Proto jsem krátce po ukončení školy začala pracovat i jako komunitní porodní asistentka v Plzeňském kraji. Má práce spočívala především v návštěvách žen v domácím prostředí během těhotenství a po porodu. Doprovázela jsem je k porodům nebo pomáhala s kojením. Dále jsem se vzdělávala pod organizací porodních asistentek – UNIPA nebo u zkušené kolegyně Aničky Kohutové z Havířova.

Při studiu i později jsem organizovala podpůrné skupiny pro rodiče a různé přednášky pro zlepšení informovanosti laické veřejnosti o přirozeném a vědomém těhotenství a porodu.

V roce 2017 se mi narodila první a v roce 2020 druhá dcera. K mé práci přibyly i různé přechodové rituály či přednášky pro laickou veřejnost na různá témata. Spolupracuji např. s projektem Just Girly Things, kde přednáším adolescentním dívkám v rámci prevence rizikového sexuálního chování ale i jiná, ženská témata.